Dnes bylo nasazeno cca 45 047 ks úhoře o velikosti 6-10 cm. Úhoří monté nastoupilo svou dlouhou leteckou cestu od ústí řek ve Francii, aby se vrátili do našich řek Labe a Vltavy. Dříve běžnou rybu, která žije v našich řekách a v dospělosti táhne až sedm tisíc kilometrů na svá "trdliště" v Sargasovém moři, dnes omezuje hlavně výroba "zelené" energie. Turbíny vodních elektráren nemilosrdně sekají tisíce malých i velkých táhnoucích úhořů při migraci po i proti proudu našich řek a proto je třeba jim pomoci a dopravit je k nám touto nákladnou cestou.
Díky ministerstvu zemědělství a evropským fondům se nám podařilo i letos vysadit úhoře v hodnotě ...
...120 183 Kč. Tuto dotaci čerpá naše organizace od roku 2013 a za tu dobu se podařilo přes Středočeský územní svaz zajistit více než 300 tisíc malých úhořů v ceně přes třičtvrtě milionu korun.
Tyto drobné dravce je vždy potřeba co nejpoctivěji roznést po velkých úsecích našich řek, na místa s velkým množstvím úkrytů. Vysazování tedy probíhá jak z lodě, aby se ryba dostala i do nepřístupných míst, tak z příbřežních partií. Pro představu poctivé vysazení v našich podmínkách představuje práci pro pět lidí na více než čtyři hodiny. Jen tak se docílí co největší ochrany před predátory a poskytne se co nejvyšší šance na přežití do dospělého věku. Lovné míry 50 cm dosahuje úhoř až v 7 roce od vysazení a jedinci lovení na našich vodách, kteří mají mezi 70-90 cm jsou u nás zhruba 10 let. Rekordní úhoři ulovení v ČR, kteří měli 110-140 cm o váze 3-5kg u nás žili v průměru 17-20 let. Dospělý úhoř je hájen v době tahu od 1. září do 30.listopadu, kdy nejčastěji v našich podmínkách nastupuje svoji cestu zpět do moře. Z výše uvedeného vyplývá, že nasazování úhořů je u nás práce pro zachování možnosti ulovení této tajuplné ryby pro další generace.
Největší díky proto patří všem, kteří se na jeho vysazování podílejí a podíleli!